
Världens snabbaste pizza!
Libapizza bianco med creme fraiche, prästost, karamelliserad lök, rosmarin och chevre toppat med pancetta och krispig sparris. När du är i tidsnöd så är detta det perfekta sättet att stilla ditt pizzabegär! Den här maträtten behöver inga egentliga mått utan du toppar med det du gillar och i den mängden du önskar.
Så här gör du:
- Skiva löken och stek tillsammans med rikligt med smör på medelvärme i 20 minuter. Addera en nypa salt och en nypa socker (eller honung) och fortsätt stek tills gyllene. Tänk 2 gula lökar till en pizza då det inte blir mycket kvar efter att den karamelliserat klart.
- Hyvla sparrisen med en potatisskalare och lägg i iskallt vatten (gärna med iskuber) tillsammans med en skvätt citron och spara till senare.
- Rulla ut libabrödet på ett bakplåtspapper och ugnsplåt och lägg på allt förutom sparris och pancetta. Baka på 220°C i några minuter högt i ugnen tills pizzan fått en fin färg. Ta ut den och toppa med pancetta och sparris. Slicea upp den och hugg in!
Smaklig spis