Grillad Picanha med dragonmajonnäs och jalapeñosmör
Saftigt kött med ljuvliga tillbehör – den örtiga dragonmajonnäsen och det spännande jalapeñosmöret blir verkligen kronan på verket i denna smakrika rätt som kommer direkt från grillen. Utmärkt att avnjuta tillsammans med ett elegant glas rött!
Knäck ägget i en behållare för stavmixer och addera vinäger och dijonsenap. Mixa så att allt blandas och addera sedan olja i en strid ström medan du mixar. När såsen gått ihop till en majonnäs smakar du av med salt, lite mer vinäger och en hel kruka finhackad dragon. Låt stå i kylen till servering, gärna någon timme innan.
Ta ut smöret och dela ner i mindre bitar så att de blir rumstempererat snabbare. Tillsätt finhackad jalapeño efter smak, en riven vitlöksklyfta och salt. Vispa tills allt blandats. Låt stå i rumstemperatur till servering.
Skär köttet i 3-4 cm tjocka skivor längs med fibrerna. Torka köttet med papper, salta och peppra rejält runt om. Grilla köttet på hög värme tills det får fin yta. Lägg över köttet på indirekt värme tills det når en innertemperatur på 55° C.
Dela salladen på mitten och gnid in snittytan med lite olja och salt. Grilla på hög värme tills den fått lite färg, någon minut eller två. Varmhåll på sidan av grillen eller i ugn på 50° C.
Lägg på tomaterna och låt ligga stilla på hög värme tills de fått färg på undersidan och blivit lite mjuka. Varmhåll på sidan av grillen eller i ugn på 50° C.
Lägg upp allt på tallriken och hugg in. Servera med pommes eller rostad potatis.