Smörj en ugnsfast form och fortsätt med att smöra in och salta blomkålen.
Grilla blomkålen mitt i ugnen i ca 15 minuter så den får en ljusbrun färg, sänk sedan till 125 grader och låt stå i ca 30–40 minuter (tills du kan sticka igenom en kniv i roten från undersidan).
Ta ut blomkålen och strö över riven parmesan, höj temperaturen till 200 grader och grädda i ugn tills osten har smält, ca 5 minuter. Alternativt grillar du blomkålshuvudet på indirekt grillning ungefär lika länge.
Ta bort skinnet på korven och dela köttet i småbitar. Stek på medelvärme tills korven fått lite färg. Ta upp korven och lägg på papper. Häll fettet i en skål och när fettet är rumsvarmt blandar du i den i majonnäsen.
Rosta solrosfröna i en torr panna tills de fått lite färg. Salta fröna medan de är varma.
Lägg upp allt på en tallrik och toppa med den krispiga chorizon, majonnäsen, rostade frön och riv lite extra parmesan. Ät som det är eller servera med en bit kyckling eller halloumi.